April 2025 Verslag Hay-End Audio

De animo voor de demo van deze avond is groot; de verwachting is gezet. Het is volle bak in Boxtel. Het is maar liefst tien jaar geleden dat Harry Kockelmans van Hay-End Audio hier voor het laatst zijn opwachting maakte. Nog altijd is zijn ontwerpfilosofie onveranderd: eigenzinnige audioproducten ontwerpen met een duidelijke voorkeur voor buizen.

En omdat “het leven pas begint bij 12 inch,” heeft Harry zijn grootste tweewegsysteem meegenomen, aangedreven door zijn eigen geïntegreerde triode buizenversterker genaamd de Artephonos 6C33PP. Deze triode versterker wordt gevoed door de Arthephonos DAC front-end. Een Audiolab CD-speler verzorgt het cd-transport.

De Peitho 606DP luidspreker

Harry, een fervent liefhebber van klassieke muziek, heeft een bijzondere selectie samengesteld. Maar verrassend genoeg begint de avond met rauwe volksmuziek uit Tahiti. Een ongepolijste opname vol percussie zet meteen de toon. Het is een opvallende keuze, uniek, maar lastig om goed te beoordelen.
Bij een Bach-stuk nemen de koperblazers bezit van de ruimte. Dankzij de razendsnelle compressiedriver in de Peitho 606DP luidsprekers klinkt de dynamiek van de blazers buitengewoon overtuigend. Toch is niet alles perfect; de hoge “s”-klanken in een Afrikaanse vrouwenstem klinken wat scherp bij een stevig volume. Maar zodra de percussie inzet, wanen we ons even in Kameroen.

Daarna demonstreert Harry wat de opstelling kan in de lage tonen. Van het kerkorgel in Julian Wachners werk tot het monumentale Carmina Burana: het laag wordt krachtig en proportioneel weergegeven. Toch heeft het systeem in de grote demoruimte moeite om de snelheid van de compressiedriver bij te benen, vooral bij complexe passages. Bij grote symfonieën of orgelmuziek die in grote concertzalen of kerken zijn opgenomen neemt de akoestiek in de opname de overhand en wordt als zodanig ook mooi weergegeven.
Bij een moderne jazzopname, waarin Lina Nyberg wordt begeleid door lichte percussie, een staande bas en piano, komt alles prachtig samen. Het snelle laag geeft een livegevoel dat bijna tastbaar is. Ook oudere Decca-opnames uit de jaren ’80, zoals een concert onder leiding van Haitink, laten onmiskenbaar de akoestiek van het Amsterdamse Concertgebouw horen. De sopraanstem is licht en sprankelend, terwijl de mannenstemmen voldoende body hebben om overtuigend te zijn.

Appratuur:

  • Artephonos 6C33PP geïntegreerde triode buizenversterker € 3495,-
  • Optionele beschermkap € 295,-
  • Arthephonos front-end € 1395,-
  • DAC module € 795,-
  • Regelversterker module € 320,-
  • MM triode buizen RIAA voorversterker module € 149,-
  • Solid state MC prepre module € 95,-
  • Hoofdtelefoonversterker module € 429,-
  • Audiolab CD-speler als cd-transport
  • Peitho 606DP simulated infinite baffle luidsprekers met compression horn driver € 4595,- (afhankelijk van de afwerking)

In Ladysmith Black Mambazo’s cover van een Curtis Mayfield klassieker valt de apparatuur op door haar eerlijkheid. De mannenstemmen klinken enigszins samengeperst in vergelijking met de helderheid van de vrouwenstemmen, een eigenschap van de opname die genadeloos wordt blootgelegd door de apparatuur.

Intensief werk voor Harry Kockelmans als demogever

Dan volgt er een favoriet van Harry. Deze opname van Mussorgsky; “Pictures At an Exhibition: Promenade – The Gnome” door Leif Ove Andsnes is de meest realistische opname van een vleugel in het muziekarsenaal van de demo gever. Het is stil in de zaal en we genieten van de weergave.
Niet het overbekende “Coal Train” van Hugh Masekela maar een andere track van het live album klinkt uit de speakers. Zijn trompet klinkt snel en soepel, terwijl de drums prachtig breed in de ruimte worden geplaatst. Daarna volgen nog meer bekende klassieke opnames die voor iemand met weinig klassieke muziekervaring moeilijk is om te beoordelen. Met name deze complexe muziek vraagt veel van de versterker en de speakers. Hier schittert de compressiedriver opnieuw met onbevreesde precisie, hoewel de soundstage af en toe wat rommelig wordt bij complexe lage tonen. Als in de opname de laagweergave wat complexer wordt dan wordt de weergave wat rommelig met als gevolg dat het geluidsbeeld aan de speakers blijft plakken De koperblazers en piano blijven echter het hoogtepunt van de avond, dynamisch, realistisch en meeslepend.

Playlist:

  1. La Orana; Orchestre Arthur Iriti – Iaora Tahiti
  2. Toccata and Fugue in D minor, BWV 565 (Arr byEnrique Crespo) – I. Toccata; German Brass
  3. Jordi Savall & Le Concert des Nations – Alceste, LWV 50: Marceh de Combattans
  4. Kareyce Fotso – Kuichoueu
  5. Julian Wachner – Improvisation on “In Dulci Jubilo”
  6. Richard Cooke & Royal Philharmonic Orchstra – Carmina Burana: La Taberna: Ego Sum Abbas
  7. Lina Nyberg – So Many Stars
  8. Bernard Haitink, Het Koninklijk Concertgebouworkest, Jesse Norman & John Shirley-Quirk – Songs from “Des Knaben Wunderhorn”: Verlor’ne Müh
  9. Ladysmith Black Mambazo – People Get Ready
  10. Chorus of the Kirov Opera, St. Petersburg, Nikolai Putlin, Rotterdam Philharmonic Orchestra – Ivan the Terrible: XVIII. Song of Fyodor Basmanov and the Oprichniks
  11. Leif Ove Andsnes – Pictures At an Exhibition: Promenade – the Gnome
  12. Hugh Masekela – Until When (Live)
  13. Les Arts Florissants & William Cjristie – Te Deum, H. 146: I. Prélude
  14. Berliner Philharmonic & Jeffrey Tate – Peer Gynt: Prelude (Peer Gynt’s journey Home)
  15. Het Koninklijk Concertgebouworkest & Bernard Haitink – Symphony No. 2 in C Minor “Resurrection”: 1. Allegro maestoso.; Mahler
  16. Jennifer Warnes & Max Carl – Somewhere, Somebody
  17. Patricia Barber – This Town
  18. ERA – The Mass
  19. Hooverphonic – Eden
  20. Aart Strootman – Slug
  21. Leningrad Philharmonic Orchestra & Yevgeny Mravinsky – Symphony No. 8 in C Minor, Op. 65 III. Allegretto ma non troppo
  22. Shirley Horn – Solitary Moon
  23. Chicago Symphony Orchestra, Miguel Harth-Bedoya, Silkroad Ensemble & Yo-Yo Ma – Shristi
Hay-End Audio bedankt namens de AOB

Veel van de muziekkeuze vanavond bestond verassend veel uit koperblazers en piano wat naar mijn mening het beste naar boven haalde uit de apparatuur van Hay-End Audio en waren dan ook het hoogtepunt van een erg geslaagde demo avond. Het is maar te hopen dat we niet nog eens 10 jaar moeten wachten totdat Harry ons weer een bezoekkomt brengen.

Verslag: Erwin
Foto’s: Niek

Ingezonden reactie Alexander V:
Beste leden,
Allereerst, bedankt voor de inspirerende audio avond qua geluid en qua muziek-keuze; thuis heb ik een aantal muziekstukken opnieuw geluisterd (Qobuz):
Kareyce Fotso – CD Kwenge : Kuichoueu
Patricia Barber – CD Clique : This Town
Yo Yo Ma met The Silk Road Ensemble – CD New Impossibilities : Shristi
Ik benoem als kwaliteit van de Artephonos versterker met de Peitho luidsprekers (15 inch woofer) het directe (rouwe / pure) geluid, mooi in het hoog (piano) en diep laag bas bij muziek met 2 of 3 instrumenten; bij toename volume met meer instrumenten (blazers en zang) hoorde ik vervorming. Indrukwekkende set met groot klankbeeld: prachtig!

Ingezonden reactie Martien K:
Samen met Peter W en Henk S ben ik nogmaals gaan luisteren bij  Harry Kockelmans in Venray. Ik heb mijn eigen CD’S meegenomen om het systeem te kunnen beoordelen. Wij kwamen alle drie tot dezelfde conclusie; het systeem klonk snel en realistisch, ook op laag volume, goede opnames klinken zeer goed. Maar de speakers zijn niet vergevingsgezind dus laten ze duidelijk horen als een opname van mindere kwaliteit is. Het laag kon beter maar dat lag volgens mij aan de wijze van opstelling en ruimte.
Mvgr, Martien