April 2026 Verslag Excursie Sound United Harman

We waren uitgenodigd voor een excursie naar Sound United een divisie van Harman in Eindhoven

PSV

Het was nog even onzeker of alles wel door zou gaan omdat PSV deze dag in Eindhoven werd gehuldigd. De platte kar kwam letterlijk een uur na ons bezoek langs het gebouw. En de aangeboden parkeerkaarten waren, hoe toevallig, in de parkeergarage onder het plein waar de huldiging plaats zou vinden, dat ging dus niet door.

We werden ontvangen door Max en Marnix van de sales afdeling
Vaak worden rondleidingen gegeven door de trainers maar door omstandigheden waren die niet aanwezig

Sound United

De structuur van het bedrijf werd uitgelegd. Onder Sound United vallen merken als Marantz, Denon, Heos en Bowers & Wilkins, maar ook Classe, Definitive Technology en Polk Audio. Sound United valt op zijn beurt onder Harman, maar opereert verder volledig los daarvan. Harman bezit zelf veel andere bekende merken zoals Harman Kardon, JBL, Roon, Infinity, AKG, Mark Levinson, Revel, Arcam en nog veel meer, waaronder ook diverse pro-audiomerken. Harman is op zijn beurt weer onderdeel van Samsung. De overname van Sound United in 2025 werd positief ontvangen. In de jaren daarvoor was het medische bedrijf Masimo eigenaar, met als doel via de retailkanalen van Sound United ook medische apparatuur voor thuisgebruik te verkopen. Nu valt Sound United echter onder een bedrijf dat zich vooral richt op hifi-fabrikanten. Sound United verzorgt de wereldwijde verkoop. Er is ook onderscheid in retailkanalen: sommige producten zijn exclusief voor hifi-speciaalzaken zoals bijvoorbeeld iEar en Hobo Hifi, andere producten voor de grote ketens. En instapmodellen van Polk Audio zijn bijvoorbeeld te vinden bij winkels als Expert.

Naar boven

Na de ontvangst in de koffiecorner onder het genot van koffie en een versnapering werden we opgesplitst in twee groepen.
De showroom en demoruimtes bevonden zich een verdieping hoger en naast de trap was er een grote wall of fame met producten van Marantz, Bowers en Denon door de jaren heen. boven aangekomen staat naast de trap een hele collectie Marantz Horizon draadloze luidsprekers met Rise versterkers en Mirage DSP’s. Een heel luxe lijn met nog luxere bediening en voorzien van Heos. Goed voor een Red dot design award.

Even verderop is de meer betaalbare Denon Home lijn te zien met de 200, 400 en 600, deze nieuwe lijn is pas sinds 24 maart te koop.

Bowers & Wilkins

Bij Bowers & Wilkins wordt de integratie met automotive steeds groter. Een autoradio is tegenwoordig een complete boordcomputer en daarvoor werkt het merk samen met onder andere McLaren en Aston Martin. B&W presenteerde de volledige 600-, 700- en 800-serie luidsprekers, inclusief een lijn inbouwluidsprekers en de Nautilus-designluidspreker. Dit ontwerp van Laurence Dickie (Die van Vivid speakers) is al 33 jaar in productie. Een paartje kost inmiddels €105000,-. Wellicht niet meer de top qua geluid, maar wel een kunstwerk. Max vertelde dat deze design luidsprekers zelfs verkocht zijn aan een klant die ze puur voor het design neerzette, zonder ze ooit aan te sluiten – sterker nog, de klant had niet eens apparatuur om dat te doen.

David Beckham is het gezicht van de B&W-hoofdtelefoonlijn, terwijl ook wielerploeg Jumbo-Visma met B&W-oortjes rijdt. Daarmee wil het merk zijn positie op de snel groeiende head-fi-markt verder versterken.

Tijdens onze ronde zagen we een opnamestudio voor videocontent, waar trainers online uitleg kunnen geven over nieuwe producten. Er stonden platenspelers van Marantz en Denon, talloze hoofdtelefoons en de topserie van Marantz: de Model 10-versterker (€15.500), de Link 10-streamer (€12.500) en de SACD 10-speler (€12.000) – een prachtige high-end set, goed voor een iF Design Award. Op de vraag naar de verschillen tussen Denon en Marantz werd uitgelegd dat Denon meer biedt voor minder geld, terwijl Marantz de nadruk legt op een voller geluid.

Verder was er een brede uitstalling van apparatuur van Denon, Marantz en het topmerk Classé. Even verderop stond de volledige tijdslijn van Marantz en Denon opgesteld, compleet met de eerste buizenversterker van Marantz. Dit alles bevond zich rondom de surroundruimte.

Surround

Deze surroundruimte werd gevoed vanuit een patchkast vol apparatuur, met een uitgebreide installatie en luidsprekers achter het geluid doorlatende scherm, in de muren en zelfs in het plafond. Alles is gebouwd door Mutrox en ingemeten met Audyssey (inmiddels eigendom van Denon Marantz) en zal binnenkort verder worden geoptimaliseerd met Dirac room EQ. We begonnen met een spectaculair fragment uit Top Gun, gevolgd door The Greatest Showman met zangeres Loren Alfred die helder door de ruimte klonk. Daarna weer actie met een scène uit James Bond: No Time to Die en we sloten af met Mad Max: Fury Road. Zeer indrukwekkend en ondanks het hoge volume bleef het geluid perfect overeind.

Hier een deel van de apparatuur

  • Sony beamer
  • Kaleidascape videostreamer
  • NVidea beeld drivers
  • B&W Isw-8 subwoofers 4 stuks
  • B&W 800 series in de zijkanten
  • B&W Cwm 8.5 en Ccm 8.5 inwall speakers
  • 2x Marantz AMP10
  • Marantz AV10 processor
  • CDR2 HD versterkers

Luisterruimte

De tweede luisterruimte was een stereo-opstelling met een absolute top set: de B&W 801d4 Signature in midnight blue ter waarde van €55.000 per paar, aangestuurd door de Marantz 10-serie en aangevuld met twee B&W DB2-subwoofers. De muziek werd afgespeeld via Qobuz, gebruikmakend van een Roon-server op een Apple-computer. De versterkers fungeerden als eindversterkers en het volume werd geregeld via de Link 10-streamer.

  • Taylor Swift (feat. Bon Iver) – Exile
  • Francine Thirteen – Queen Mary
  • Luciano Pavarotti – Caruso (versie met blues gitaar)
  • Leopold Stokowski & RCA Victor Symphony Orchestra – Hungarian rhapsody no.2 in c-sharp minor van Franz Liszt

Bij het nummer Queen Mary hoorde je af en toe de diepe uithalen naar het sublaag. Bij het klassieke stuk van Franz Liszt klonken de triangels kraakhelder. De algemene indruk van de set was dat alles met grote precisie werd weergegeven, waarbij alle instrumenten duidelijk van elkaar te onderscheiden waren. Het wordt meteen duidelijk waarom men bij Abbey Road voor de 801’s heeft gekozen. Of de extra subwoofers bij deze al uitstekende luidsprekers echt nodig zijn, valt te betwijfelen, maar wie net dat beetje extra sublaag wil, vindt het een mooie aanvulling.

Terug in de koffiecorner, een verdieping lager, bleven sommige leden gefascineerd staan bij de wand met oude Marantz-apparatuur. Er werd nagepraat over vroegere tijden, toen Reiner Finck, Oliver Kriete en Ken Ishiwata vanuit Eindhoven preproductiemodellen van Marantz verfijnden, waarna deze aanpassingen in Japan werden doorgevoerd.

Vanuit het hoger gelegen gebouw zag je steeds meer PSV-fans en zelfs nog een stukje Stratums Eind, met verderop de wit-rode rook boven het Stadhuisplein.

Max en Marnix bedankt voor een kijkje in de keuken van Sound United!

Verslag: Cuno
Foto’s: Cuno / Christo