
Wederom kwam Heart Audio met buizenapparatuur uit Nederland, met oa Heart en Stoetkit versterkers. 1 of 2 heel bijzondere Heart proto’s en Signum Kabels. Alsmede met een rijk geillustreerde mini-workshop (20 minuten, met allerlei leuke halffabricaten etc.) over de geheimen van een goede buizenversterker-set.
De mannen van Heart Audio, ditmaal Martien Bakker in gezelschap van Bart Hijlkema (verkoper bij Rik Stoet Hi End Audio, te Den Haag en prof. muzikant), waren 16 september back in town voor een revanche op hun eerdere “nederlaag” van april dit jaar. Nou, dat deden ze, met overgave, goed voorbereid en tot de tanden gewapend! De eerste rake klappen deelden ze uit met een aantal nagelnieuwe producten! Deze zijn kant-en-klaar te koop, maar ook verkrijgbaar als bouwpakket voor de fervente zelfbouwers. De eerste set die we gedemonstreerd kregen bestond uit:
- Linn Ikemi CD speler (+/- € 2.900,-)
- Stoetkit IV pre-amp: 6Sn7 lijntrap en 6SL7 phonotrap (MM), tube regulated power supply (€ 2.395,-)
- Stoetkit II monoblokken: 300B in direct verhitte triode in single ended (€ 2.645,-)
- New Audio Frontiers – Furura luidsprekers: 92 dB / 6 ohm / 40-20 kHz / 2 weg basreflex (€ 2.750,-)
- Signum Solis Speakerlink I. Signum LS kabel zilver (uit eigen huis)

Dit was wel even wat anders dan we in april gehoord hadden. De set wist de zaal goed te vullen, stemmen klonken mooi natuurlijk en het laag was goed gedetailleerd en zuiver, al was dit een beetje aan de dunne kant. Dat laatste is natuurlijk niet zo vreemd als je bedenkt dat de 300B buizen slechts een vermogen tussen de 7 en 9 watt kunnen opwekken. Bovendien stonden de luidsprekers vrij opgesteld en dus vele meters van iedere bas-versterkende muur verwijderd. Ook het hoog was voldoende aanwezig, al klonk dit bij sommige tracks wat aan de scherpe kant. Mogelijk was dit het gevolg van het op topvermogen draaien van de versterkers in combinatie met de silkdome-tweeters, of het feit dat de buizen slechts enkele uren hadden ingespeeld. Daarnaast werd er met de nieuwe kabellijn van Heart gespeeld, die is opgebouwd uit vier zilveren geleiders rond een kunststof kern. Zilver in speakerkabels geeft over het algemeen een goede detailweergave, maar neigt aan de andere kant ook vaak naar een wat scherper hoog. De algemene indruk van deze set is het beste te omschrijven als prettig, warm met voldoende detail en goede herkenbaarheid van instrumenten, waarbij het geluidsbeeld helaas wat moeite heeft los te komen van de luidsprekers.
Vervolgens schakelden de heren over op een al wat langer bestaande en verder uitontwikkelde Heart set. Deze zit gek genoeg op een wat lager prijsniveau en wordt daarvoor ook nog eens mooier afgewerkt met onder andere verchroomde kapjes over de spoelen. Volgens Martien komt dit omdat de onderdelen reeds langer geleden groot zijn ingekocht en derhalve tegen een lage inkoopprijs. Als deze opnieuw bijbesteld zouden moeten worden, zou deze versterker combinatie een stuk duurder moeten worden. Voor diegenen onder ons die interesse hebben in deze versterkers dus een mooie tip: niet te lang wachten met de aanschaf! Deze set was ook al wat langer in gebruik en was derhalve volledig ingespeeld. In combinatie met enkele jaren luisteren en aanpassingen doorvoeren is deze set op een duidelijk hoger niveau gebracht als de eerdere set. De tweede set bestond uit:
- Linn Ikemi CD speler (+/- € 2.900,-)
- Heart Controle tube pre-amp: E88CC lijndriver trap (€ 1.895,-)
- Heart Beat tube monoblokken: 300B tubes, direct verhitte triode in single ended schakeling (€ 2.495,-)
- New Audio Frontiers – Furura luidsprekers: 92 dB / 6 ohm / 40-20 kHz / 2 weg basreflex (€ 2.750,-)
- Harmonic Technology Pro 9 bi-wire LS kabel (koper)


De soundstage was groter en dieper en het geluid kwam duidelijk beter los van de speakers. Ook was het hoog wat warmer en het laag iets voller. Na enkele tracks bekende Bart, dat hij bij de setwissel ook meteen de speakerkabels had gewisseld met een bi-wire koperkabel van Harmonic. Jammer, want hierdoor was het niet geheel duidelijk in hoeverre deze kabel het veranderde geluidsbeeld voor zijn rekening nam. Er waren overigens diverse leden die aangaven het frissere geluid van de eerste set mooier te vinden, dus hierover bestond duidelijk geen unaniem oordeel.
Na de pauze lichtte Martien enkele details van de Heart versterkers toe. De fotograaf die te gast was, Eljee Bergwerff van het Nederlands dagblad, heeft geprobeerd onze clubactiviteiten op een artistiek verantwoorde manier in beeld te brengen. Martien wist bij het nemen van de vele foto’s (van over zijn schouder tot van onder zijn oksel) een indrukwekkende kalmte te bewaren. Nou ja, in ieder geval voor het overgrote deel van de avond dan … Als klap op de vuurpijl werd onze club getrakteerd op een volledig nieuwe ontwikkeling van Heart, een echte primeur dus! Het betrof een volledig digitale versterker die met veel geheimzinnigheid van achter het gordijn tevoorschijn werd getoverd. Daar waren wij toch allemaal met stomheid geslagen; Heart die buizen verruilt voor digitale circuits, dat wekte onze nieuwsgierigheid!

Het betrof nog een prototype waaraan nog doorontwikkeld moest worden. Hierbij was het nog niet duidelijk of het eindproduct als geïntegreerde versterker, als losse voor – eind combi of zelfs met twee monoblokken op de markt zou komen. Ook het te verwachten prijsniveau was nog volledig onduidelijk. De derde set zag er dus als volgt uit:
- Linn Ikemi CD speler (+/- € 2.900,-)
- Heart geïntegreerde digitale versterker 2 x 100 watt (aan 8 ohm)
- New Audio Frontiers – Furura luidsprekers: 92 dB / 6 ohm / 40-20 kHz / 2 weg basreflex (€ 2.750,-)
- Signum Solis Speakerlink I. Signum (LS kabel zilver)

Als eerste viel het stabielere geluidsbeeld in positieve zin op; de muziek kwam duidelijk nog beter los van de speakers en ook tijdens van links naar rechts lopen in de zaal ontstond minder snel het effect dat je nog maar één speaker kon horen. Ook het laag was duidelijk strakker en sterker, waardoor het geheel wat groter ging klinken. Het hoog liet meer detail horen, maar begon hierbij helaas wel wat analytisch te worden. Daarnaast miste deze versterker de eigenschap om de emotie van de muziek over te brengen, zoals we dat inmiddels van de buizenvarianten gewend waren. In de oren van de meeste aanwezigen was dit geen vooruitgang ten opzichte van de eerdere versterkers. Martien gaf hierop aan dat er nog getest zal gaan worden met buizen in de voortrap om zo tot een warmere weergave met meer emotie te komen. Al met al is deze nieuwe versterker zeker een dappere en ver gevorderde poging van Heart om ook in de digitale wereld door te dringen. Er zal echter links en rechts nog stevig aan geschaafd moeten worden. In ieder geval hebben de mensen van Heart er weer een leuke en interessante avond van weten te maken en hebben zij ons duidelijk laten horen wat Heart allemaal (nog) in haar mars heeft.
Rest ons nog een welgemeend en Heartelijk dank !!!